Dondurmaların En Tatlısı
Şoklu Dondurma

72 Saat Erimeyen Özel Şoklu Paketlerimiz ile Dondurmalarımız Yurdun her yerinde.

Dondurma Life

Damak keyfinizin yaşamınıza anlam katan detayları Dondurma Life’da...

DETAY
Fotoğraflarımız
FOTO GALERİ
Videolarımız
VİDEO GALERİ
00 90 242
512 00 46
Kahramanmaraş Dövme Dondurmasının Sırrı

K.Maraş dondurmasının dünyaya tanıtılmasında, Sütçü İmam olarak, yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip. Bugün, Alanya'mızda 1994 yılından bu yana dondurma üretiyor iki şubesi ile hizmet veriyor. Sütçü İmam meşhur Maraş dövme dondurmasının sırrını; iyi bir süt (keçi sütü), orkide köklerinden toplanan salep yumruları ve ustalık olarak özetliyor.

Orkide köklerinden toplanan salep yumruları önce ipe dizilerek kurutuluyor. Sütle kaynatılan yumrular bir kez daha kurutuluyor. Bu işlem bir kere daha tekrarlanıp kurutulan salep öğütülmeye hazır hale geldiğinde sert ve badem büyüklüğünde oluyor.

Süt şekerle karıştırılıp belirli bir ısıda kaynatılıyor. Karışımın hangi kıvamda olmasına karar vermek, mayalanması için ne kadar beklemek gerektiği, belli bir kıvama gelinceye kadar kazanlarda dövülmesi gibi ustalık gerektiren çok önemli ayrıntılar. Bunlar da aile sırrı tabii ki. Maraş'ta kahvaltıda bile tercih edilen dondurma, çatal bıçak kullanılarak ve yanında Antepfıstıklı tatlılarda yeniyor. Aslında Maraş Dondurması gerektiğinde öyle sert yapılabiliyor ki, et satırıyla bile zor kesiliyor.